Урок на тему: «Українське козацтво у битвах і походах»

Розробив та провів вчитель  історії: Семенюк Н.А

Тема. Українське козацтво у битвах і походах

Мета:         ознайомити учнів з виникненням на українських землях козацтва й Запорозької Січі; сформувати уявлення учнів  про запорозьких козаків як хоробрих вояків- землеробів;  розвивати вміння знаходити необхідну інформацію в історичних джерелах. Розповісти про морські походи  українського козацтва;  визначити особливості  військового мистецтва  козаків; схарактеризувати  битву українського козацтва доби Національно-визвольної війни українського народу  проти польського панування  серед. XVII ст. Розвивати  вміння учнів отримувати знання, поєднуючи інформацію з різних джерел; виховувати  повагу до українських козаків – хоробрих захисників рідної землі.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання:     підручник, атлас, стінна карта «Запорозька Січ XVII- XVIIІ ст.»,  ілюстративний матеріал із зображенням українських козаків, їхньої зброї та речей.

Основні терміни  та поняття: козацтво, доба морських походів,  табір, галас, чайка.

Основні дати:    кінецьXVI ст. – перші відомості  про українських  козаків  у писемних джерелах, 1556 р. – заснування Дмитром Вишневецьким  першої  Запорозької Січі на о. Мала Хортиця.  Перші  два десятиліття XVII ст.  – доба «морських походів українських козаків»;  1648 р. – перемого козаків, очолюваних Б. Хмельницьким у битвах  на Жовтих Водах, під Корсунем і Пилявцями.